• Môj profil
    • je prázdny
      za 0.00 €
    Nitraatnight.sk
     Novinky
    Waack’In’City battle Waack’In’City battle

    Čo je Waacking, prečo je taký fotogenický, na čo si pri fotení dať pozor a čím bol event výnimočný. Zobraziť viac...


    Content creator NitraContent creator Nitra

     Vytváranie autentického obsahu a jeho pravidelné zdieľanie je kľúčom k úspechu na platformách sociálnych sietí. Prečo by ste si za content creatora mali vybrať práve mňa a kedy nemôžem byť váš človek? Dočítate sa v novom blogovom článku. Zobraziť viac...

     Zdieľanie

    Krásne fotky mobilom - rady ako fotiť v noci, cez deň, modrá a zlatá hodinka.

    • Pridané: 28.03.2021   |   Autor: Magdaléna Záňová

    Zopár tipov ako na krásne fotky mobilom

    Dovoľujem si ešte prípadné média upozorniť na moje pravidlá pre zdielanie obsahu, ktorú nájdu na úvodnej stránke webu. Ďakujem za pochopenie. 

          Mobilom fotím často. Práve preto, že nie vždy mám so sebou foťák, ale mobil mám pri sebe takmer vždy. Možno ste už počuli: "Najlepší foťák je ten, ktorý máš práve so sebou." Mobilovky sú skvelé  na postovanie na sociálne siete, na instagramové  stories,  veď o tom stories sú - zachytiť čo sa aktuálne okolo deje.  A práve keď dám na storky nejakú zaujímavú mobilovku - hlavne večernú, tak mi chodí veľa otázok. Ako som to fotila, či je to naozaj mobilovka, aký mám mobil a podobne. Tak som sa rozhodla dať dokopy pár mojich postrehov, rád a tipov ako fotím  mobilom ja.

          Typická situácia, keď idem von bez foťáku, ale mám so sebou telefón - je ráno keď venčím psa. Mohlo by sa zdať, že ráno sa na sídlisku  nič nedeje, tak načo vláčiť foťák.  Ale ja som veľmi vnímavá na svetlo a keď ráno vychádza slnko pomedzi baráky, často je to taká nádhera, že ja proste  musím fotiť. Vtedy som fakt vďačná, že mám so sebou aspoň ten mobil.

                                  

                                

    1. Základné veci na úvod

    Maličkosti, ktoré môžu veľa zmeniť. 

    • V prvom rade - taká triviálna záležitosť -  vyčistite si na mobile objektív. Zaprasený objektív všetko pokazí. Ideálna je mikrovláknová handrička, ale postačí aj bavlnené tričko. 
    • Mriežka - pri fotení cez deň si v podstate vystačíte s režimom AUTO. Dnešné smartfóny  majú   slušnú automatiku, ktorá za vás urobí čo treba, vy sa už iba sústreďte na kompozíciu. Ak to s fotením myslíte vážne, treba si o kompozícii prečítať aspoň základy - dajte si to do googlu a trochu poštudujte. Pravidlo tretín dodržíte jednoducho - zapnite si na foťáku mriežku. 
    • Ostrenie - to je alfa a omega dobrej fotky. Často vidím, že ľudia nevedia na mobile zaostriť, resp. to nepoužívajú a nechajú telefón nech si ostrí kam sa mu zachce. Na objekt - ktorý chcete zaostriť - ťuknite prstom na displeji. Je jedno, či je to rodinka pred vami, alebo hrad v diaľke. Vy si vyberáte, čo je hlavným objektom a ten musí byť zaostrený.  Týmto jednoduchým úkonom sa vám zároveň aj  nastaví správna expozícia. 

    2. Blesk

            Blesk vypnite, na fotenie mesta, alebo krajiny je vám úplne zbytočný. Jediná situácia, kedy  zapínam blesk, je keď fotím kvety oproti slnku, alebo v ostrom slnku zblízka. Na to sa blesk hodí výborne  - vyplní tiene. 

    3. Zoom

         Vec, ktorá nerobí fotkám dobre, je zoomovanie. Je to strašne lákavé, priblížiť si objekty jednoduchým pohybom prstov po displeji. Pokiaľ ale váš smartfón nemá optický zoom, ale "iba: digitálny, tak ho radšej nepoužívajte a k objektu sa priblížte pekne po svojich. Budete mať lepšie fotky.

    4. Zlatá hodinka

          Pravdepodobne nemáte problém nafotiť pekné zábery cez deň, keď je dostatok svetla. Mobilom môžete nafotiť také krajinky, mestské výhľady, alebo urban fotky,  že  sú na nerozoznanie od tých, ktoré spravíte drahým foťákom. Svetlo je najdôležitejšie, preto ak chcete mať zaujímavé fotky, choďte fotiť počas zlatej hodinky. Je to čas tesne pred západom slnka - alebo tesne po východe. Ja fotím  ráno máličko, na to som príliš lenivá vstávať, jedine keď tak s tým psom na prechádzke. Ale keď vám nevadí si privstať, určite to bude stáť za to. Svetlo je mäkké, má krásnu farbu a dá sa výborne vyhrať s efektami, ktoré okolo vás vytvára.  Odmena za ranné vstávanie vám môže byť jemný opar, alebo hmla, ktoré dajú vaším fotkám výnimočnosť.


            V podvečer sa vám oplatí ísť fotiť keď zapadá slnko, aj keď ho nevidno a je schované za mrakmi. Často sa deje to, že zapadajúce slnko mraky krásne vyfarbí na červeno, oranžovo, alebo sa aj napkon tesne nad horizontom slnko ukáže. Potom budete radi, že ste išli fotiť, aj keď to nevyzeralo nádejne. Fotenie krajiny, alebo mesta je aj o trpezlivosti. Nečakajte, že pôjdete raz von fotiť  a prinesiete si hneď 300 úžasných záberov. 

    5. Západ  slnka 

    Budem sa venovať len zapadajúcemu slnku, lebo ako som už spomenula, na východ slnka sa mi málokedy podarí vyraziť.  Môj ďaľší tip s predchádzajúcou zlatou hodinkou úzko súvisí, ale nechala som si ho do zvláštneho odstavca. Pri fotení zapadajúceho slnka ťuknite na displeji priamo na slnko. Upraví sa expozícia a obloha nebude taká "prepálená". Automatika vám pravdepodobne hneď upraví fotku do teplých tónov, ale ak nie, nebojte sa teplé tóny sami pri úprave  pridať do fotky. Krajina, alebo mesto v zapadajúcom slnku tak ešte viac vynikne.

     

    5. Fotenie cez deň,  keď nie je zrovna zlatá hodinka. 

              Krásny slnečný deň a čistá modrá obloha je síce na prechádzky lákavé počasie, ale na fotenie dosť nuda. Vyberte sa fotiť, keď je  obloha plná bielych obláčikov, barančekov. voláme to doma, že obloha ako v Sympsonovcoch. Vtedy vôbec nevadí, že je prudké ostré slnko, ktoré inak na fotkách nevyzerá veľmi dobre. Aj dramatická obloha pred  búrkou, veterné dni, keď sa naháňajú mraky po oblohe - to sú presne tie situácie, ktoré dajú fotkám iskru. Smartfón si s takýmito fotkami vie veľmi pekne poradiť.  Krásne fotky pripravené okamžite na zdieľanie, alebo aj na tlač  "vypľuje" hneď a oproti foteniu fotoaparátom to má jednu veľkú  výhodu, že nemusíte fotky prenášať do počítača a  stráviť čas editáciou. Tento typ fotiek ide telefónom proste veľmi dobre. 

    6. Nočné fotky mobilm 

             Na tento typ fotiek dostávam najviac otázok. Hneď na začiatok vám ale musím povedať, že tu si už s režimom AUTO nevystačíte. Nočné fotenie mesta je už "vyššia" fotoškola  a bude sa treba na to pripraviť. Zároveň by som chcela ešte povedať, že v podstate všetky foto-tipy, o ktorých tu píšem platia pre akékoľvek fotografovanie, na akýkoľvek fotoaparát. Je úplne jedno, čím fotografujete: mobilom, kompaktom, zrkadlovkou, analógom, bezzrkadlovkou - dobrá fotka vôbec nezáleží od toho, aký fotoaparát používate. Dobrá fotka je o emócii, príbehu, svetle, okamihu a o tom, ako dobre poznáte prístroj, ktorým fotografujete. Na základe vašich znalostí o fotografovaní budete vedieť každý fotoaparát nastaviť tak, aby robil presne to, čo od neho očakávate. Ak to s fotením myslíte vážnejšie, v žiadnom prípade nevynechajte základy - naučte sa čo je expozičný trojuholník a naučte sa ako sa chová svetlo, keď meníte jeho nastavenia. Píšem o tom v tejto časti článku, pretože práve nočné fotenie si aspoň  základné znalosti bude vyžadovať. Ale nezúfajte, nie je to také strašné, ako by sa mohlo zdať. Som si istá, že základné veci zvládnete rýchlo a s mojimi radami sa vám určite podaria krásne večerné fotky. 

    Kedy ísť fotiť:

    tajomstvo na úvod - nočné fotky vôbec nemusia vznikať v noci.  Ideálny čas je vystihnúť tzv. modrú hodinku, keď je ešte trochu denného  svetla, ale už sa zažali nočné lampy. Tento magický čas trvá iba chvíľku - do úplného zotmenia to môže byť tak pol hodina. Záleží aj od ročného obdobia, napríklad v lete mám pocit že modrá hodinka trvá naozaj aj tú hodinu

    Kam ísť fotiť:

    už to vyplýva z predchádzajúcej rady  - choďte fotiť do centra mesta, pretože tam je svetla najviac. Určite je tam oveľa viac pouličného svetla ako napríklad na sídlisku. Keď chcete fotiť mimo mesta - tam to má naozaj zmysel iba počas modrej hodinky. Časom, keď získate cvik, sa vám iste podaria pekné fotky aj v extrémnejších svetelných podmienkach, ale na začiatok to veľmi neodporúčam. 

    Ako nastaviť fotoaparát na mobile.

    Už som spomínala, že AUTO režim je na nočné fotografovanie nepoužiteľný. Automatika vyhodnotí slabé  svetlo tak, že vyženie ISO aj na 1600 a to pri tak malom čipe, akým disponujú fotoaparáty mobilných telefónov bude mať za následok zašumené a nepoužiteľné fotky. Takže máte dve možnosti. Podľa toho, ako vybavený fotoaparát na mobile máte - buď sa prepnite do režimu "noc", alebo do režimu PRO. Schválne tu nepíšem nič o značke mobilu, pretože si myslím, že to nie je dôležité. Dnešné telefóny už od strednej triedy majú minimálne jeden zo spomínaných režimov. 

    Technika fotenia - ak máte na mobile nočný režim:

           Pri fotení je nevyhnutné držať telefón pevne.  Na telefóne nastavte samospúšť na dve sekundy - zamedzíte rozochveniu telefónu pri stlačení spúšte. Pri kratších expozíciach, alebo keď má váš telefón výkonnú stabilizáciu to zvládnete aj z ruky. Stojte rovno, lakte pevne k telu, ideálne ešte zadržte dych a až potom stlačte spúšť. Ja ešte robím to, že expozíciu manuálne ešte trochu stiahnem, lebo softwér telefónu má stále tendenciu robiť fotky príliš svetlé a ISO nastavuje zbytočne vysoko.  Pri dlhých expozíciách - niekoľko sekúnd, je nutné použiť statív.  Ako statív môžete využiť aj  nejaké podložky okolo vás - napríklad nejaký kameň, alebo lavičku a podobne a telefón si takto oprieť.  

    Skatepark Klokočina. Fotenie režimom NOC na Samsung S10e. Statív JOBY

    Ak máte na mobile režim PRO - alebo manuálny režim. 

              V manuálnom - alebo PRO režime - dosiahnete najlepšie výsledky. Ten statív už ale bude potrebný. Nerada fotím so statívom, ale ten na mobil naozaj nemusí byť nijako veľký, zmestí sa aj do vrecka na bunde, tak som ochotná ho nosiť so sebou. Fotky potom stoja za to. Na fotoaparáte nastavte ISO na hodnotu  50 - alebo na minimálnu hodnotu, akú váš telefón dovoľuje nastaviť. Expozičný čas  môžete nechať na automatiku. Keď si spravíte zopár záberov v takomto poloautomatickom režime, môžete vyskúšať dať manuálne trebárs štyri sekundy a podľa toho, čo vám vyjde, buď pridáte, alebo uberiete. Stále používajte samospúšť, alebo diaľkovú spúšť, aby ste si nerozmazali fotku pohybom  pri spúšťaní závierky. 

    Dúfam, že vám moje rady aspoň trochu pomôžu k lepším fotkám. Nočné fotenie má svoje čaro a netreba sa toho obávať. Hlavne si to treba ísť vyskúšať.  Ak sa chcete niečo opýtať, nech sa páči, píšte otázky do komentu. 

    Ďakujem, že ste to dočítali až sem a prajem pekné svetlo. 

    Autorka textu: Magdaléna Záňová

    Fotky: Magdaléna Záňová (smartfón Samsung S7, S10e a S21ultra)   a Michal Záň (Samsung A50)

    Na nočné fotografovanie používam statív, adaptér na telefón a diaľkovú spúšť: JOBY GripTight ONE Mount + GorillaPod Magnetic + diaľková bluetooth spúšť Impulse

    Popis obrázkov je dostupný iba v desktop verzii - stačí zastaviť na obrázku myšou. 

    Kam ďalej:

    Mohlo by vás zaujímať:  Tipy, ako fotiť v daždi

    Moje PORTFÓLIO

    Rozhovor so mnou: O tanečnom umení s Magdalénou Záňovou alias @magdalenareporter

    Dole na stránke sa môžete prihlásiť na odber noviniek. 

    Sledujte ma na sociálnych sieťach:

           

      Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

      Pridať komentár