• Môj profil
  • je prázdny
   za 0.00 €
  Nitraatnight.sk
   Novinky
  Trenčín a Beckov - výlet do stredovekuTrenčín a Beckov - výlet do stredoveku

  Trenčín je ideálnym mestom na výlet. Čaká vás príjemná prechádzka historickým centrom, fontány, kaviarne, romantické zákutia a najväčší magnet Trenčína - Trenčiansky hrad. Cestou domov sa ešte zastavte na hrade Beckov. Zobraziť viac...


  Horný Palánok - fotoprechádzkaHorný Palánok - fotoprechádzka

  V ďalšej časti foto-prechádzok sa pozrieme na uličku vedúcu pod Nitrianskym hradom - na Horný Palánok. Túto uličku milujem pre jej tajomnosť a atmosféru dávnych čias. Zobraziť viac...

   Zdieľanie

  Ako fotiť západ slnka a kam ísť fotiť západovky v Nitre

  • Pridané: 07.01.2022   |   Autor: Magdaléna Záňová

  ZÁPADY SLNKA V NITRE, AKO ICH FOTÍM JA

  Dovoľujem si ešte prípadné média upozorniť na moje pravidlá pre zdielanie obsahu, ktorú nájdu na úvodnej stránke webu. Ďakujem za pochopenie. 

  Ukážem vám, kam si ísť v Nitre pozrieť tie najkrajšie západy slnka. 

  Ako fotím západ slnka ja, moje rady a postrehy. 

  Obľúbené miesta na zaručene krásne západovky v Nitre.

  Na fotení zapadajúceho slnka je úžasné, že vždy má čo ponúknuť. Keď sa vyberiete aj viackrát na rovnaké miesto, západ slnka nikdy nie je  rovnaký ako minule. Stačí, že sú iné mraky na oblohe, alebo farby samotného západu sú inak. Raz je nebo viac oranžové, inokedy červené. A krajina má čo ponúknuť aj po zapadnutí slnka za horizont. Často to najkrajšie divadlo príde tak 15-20 minút po západe a vaša  trpezlivosť bude odmenená úkazom zvaným večerné zore. Nie vždy to vyjde, večerné zore môžete vidieť po veternom počasí, keď je vo vzduchu veľa čiastočiek prachu. Ale oplatí sa počkať si na ne. Mám tu pre vás zopár tipov

  1. NAČASOVANIE

  Moje západovky často vznikli ako vedľajší produkt, nešla som fotiť vyslovene západ slnka, ale večerné mesto. Keďže chcem byť na mieste cez modrú hodinku, tak som na stanovišti ešte  pred západom slnka.

  Ak chcete ísť fotiť zapadajúce slnko, musíte si to správne načasovať. Ja si normálne pozriem v aplikácii na predpoveď počasia, kedy presne slnko zapadne, na mieste som už tak  hodinu pred tým. Nájdete si dobré miesto, pripravíte techniku, statív. Najlepšie fotky spravíte cca 10 minút pred západom. Vtedy sú farby najkrajšie a slnko už nie je také intenzívne. Asi vám už nemusím hovoriť, že tento čas tesne pred západom  sa to volá „zlatá hodinka“. V názve to má síce „hodinka“, ale naozaj to trvá tak max 20 minút.

  2.OBLOHA

  Dokonalý  západ slnka vynikne na dramatickej oblohe, ideálne sú  krásne fotogenické oblaky. Neviem ako sa volajú, ale najlepšie sú také tie rozprávkové barančeky.

  Súvisle zamračená obloha zvyčajne nie je nič na fotky, ale občas sa pošťastí a tesne pred západom slnka sa oblaky roztrhajú. Vtedy môžete vidieť úkaz, ktorý sa volá „god rays“ – božie lúče.

  3.NASTAVENIE FOTOAPARÁTU

  Počas západu slnka sa svetlo rýchlo mení.  Či už používate statív, alebo fotíte z ruky, odporúčam pred zapadnutím slnka nastaviť foťák do priority clony. Svetla je relatívne ešte dosť, aj keď rýchlo ubúda,  takže vysoké ISO vám nehrozí a vy sa nemusíte zaoberať fotoaparátom, iba kompozíciou.

  Keď už slnko  zapadne, svetlo ubúda naozaj rapídne, tak vtedy je už lepšie prepnúť na manuál. Automatika má tendenciu zbytočne zvyšovať ISO, je lepšie mať fotografovanie úplne pod kontrolou.

  Clonu nastavte na f8 – f16, ISO čo najnižšie, ja dávam 100 na sony A73 a 200 na OMD em1mark2. Treba poznať, na akom nastavení má váš fotoaparát maximálny dynamický rozsah. Nie vždy je to ISO100.

  Čas – to je rôzne, treba s tým trošku experimentovať. Ak fotíte z ruky tak aspoň dvoj násobok ohniskovej vzdialenosti. Ak máte stabilizáciu v tele fotoaparátu, alebo v objektíve, môžete čas predĺžiť. Na dlhšie časy  treba použiť statív. Ja statív nepoužívam, všetky fotky, ktoré sú v tomto článku som nafotila z ruky.  Ak by už bolo nutné zvyšovať ISO, ja uprednostňujem  radšej otvoriť clonu. 

  Automatické zaostrovanie môže v protisvetle štrajkovať, tak sa s tým netrápte a prepnite ho na manuál.  Ja používam ostrenie na stred. Pri fotení západu slnka by nemalo byť hlavným objektom iba slnko. Zamerajte sa aj na niečo iné a tam ostrite. 

  Expozícia – ja exponujem na malý bod a zameriavam sa na highlights.  Správnosť expozície kontrolujem jednak na displeji, ale viac sa spolieham na histogram. Pre mňa je dôležitejšie mať správne  oblohu a udržať v nej krásne farby. Fotím do RAWu a potom sa spolieham, že to v editore ešte skorigujem. Podexponované tiene viete  upraviť, ale prepálenú oblohu už neopravíte. Ak použijete statív, môžete nafotiť viac záberov s rôznou expozíciou a zložiť ich v postprodukcii do jedného  HDR obrázku. 

  Foťte do RAW a snažte sa udržať ISO čo najnižšie. Je jedno aký systém fotoaparátu  používate. Zapadajúce slnko som fotila aj so sony full frame, APSC,  olympusom micro 4/3, aj s kompaktom.  Pri  fotení západu slnka potrebujete dostať z vášho foťáku maximum dynamického rozsahu, akého je len schopný. Málokedy sa stane, že fotka nepotrebuje dodatočnú úpravu v editore. RAW vám zaručí maximum informácii a detailov aj v tieňoch aj vo svetlách.

  Starburst

  na toto mi chodia dosť často otázky, ako to robím, že mám na fotkách tie výrazné slnečné lúče. Je to veľmi jednoduché, clonu na objektíve nastavte minimálne na f11-13. Záleží aj od objektívu, niektoré hviezdičkujú už pri clone f5,6, niektoré nemajú pekné hviezdičky ani pri f16.

  Vyváženie bielej nechávam na automatiku, v editore ju potom ešte doupravujem.

  A ešte taká triviálnosť – foťte foťte foťte. Využite túto úžasnú vymoženosť digitálnej fotografie, že nemusíte počítať, koľko snímkov máte ešte na filme. Čo sa nepodarí jednoducho vymažete.

  IDE TO AJ S AUTOMATIKOU ALEBO MOBILOM

  Ak boli predchádzajúce riadky pre vás španielskou dedinou a vo fotografických pojmoch sa strácate, vôbec nič si z toho nerobte, krásne fotky môžete mať aj tak. . Väčšina fotoaparátov má scénický režim „západ slnka“, ktorý za vás všetko potrebné nastaví. Vy sa venujte už iba kompozíci.

  Západ slnka sa dá krásne nafotiť aj mobilom, automatika smartfónu túto disciplínu zvláda úplne bravúrne. O fotení mobilom mám samostatný článok TU

  Predstavím vám moje najobľúbenejšie miesta, na fotenie západu slnka v Nitre

  KALVÁRIA

  Pre mňa absolútna srdcovka pre zapadujúce slnko. Atmosféra na Kalvárii je jedinečná, úchvatný výhľad, majestátne tri kríže, kaplnky, príroda a zapadajúce slnko to je úplná pastva pre moje oči. Baví ma pozorovať ľudí, ako si tam užívajú výhľad na mesto a zapadajúce slnko. Vždy keď tam idem, mám pocit, že ten západ nikdy nie je rovnaký. Niekedy si tam idem iba tak oddýchnuť a vôbec neberiem ani foťák. Iba sa idem pokochať, vyčistiť hlavu a užiť si nádherné prírodné divadlo. Je tu pre nás každý deň a úplne zadarmo.

  NITRIANSKY HRAD

  Na Nitrianskom hrade zapadá slnko na nádvorí, resp. na Námestí Jána Pavla II, je to tam za sochou pápeža, po ktorom je námestie aj pomenované. Pamätám si, že kým nefungovala Vazulka (kaviareň a cukráreň vo Vazulovej veži na hrade), tak vystihnúť zapadajúce slnko na hrade  bolo treba načasovať.  V lete hradnú bránu zatvárali okolo 19tej a to bolo do západu ešte riadne ďaleko.  Na jar bola brána otvorená do 18 a to bol presne ten správny čas na fotenie. Fotku sochy pápeža som odfotila 2.apríla a z exifu vidím, že to bolo 17:57 – tesne pred zatváraním. 

  Teraz sa s tým už trápiť netreba, hrad je otvorený celoročne. A od kedy funguje  Vazulova veža, tak  bránu zatvárajú až okolo 21-22.00 (v lete)  a to v pohode stíhate. Nádherný romantický západ slnka je práve aj z terasy  Vazulovej veže.

  CENTRUM

  Fascinuje ma, ako slnko putuje počas roka mestom. V každú ročnú dobu sa vám ukáže niekde inde. Hľadajte ho a hrajte sa so svetlom. V krásnej uličke Pri Synagóge ho takto pekne môžete zachytiť koncom marca okolo 17.30. 

  ZA MESTOM

   

  A ešte tu mám pár záberov z mojich prechádzok za mestom.

  ZÁVER

  V Nitre máme istotne ešte aj iné krásne miesta, kde sa oplatí ísť vychutnať si zapadajúce slnko. Nespomenula som ešte napríklad park, alebo rieku Nitra. V tomto článku som sa venovala iba tým, kam chodím najčastejšie. 

  Dúfam, že vám tento článok niečo priniesol. Keď už nič iné, tak možno vás aspoň navnadil, aby ste s ďalším slnečným dňom vyrazili a skúsili si niečo nafotiť. Ďakujem vám, za váš čas a prajem krásne svetlo.

  Ak sa chcete niečo opýtať, nech sa páči, píšte otázky do komentu. . 

  Autorka textu: Magdaléna Záňová

  Fotky: Magdaléna Záňová

  Popis obrázkov je dostupný iba v desktop verzii - stačí zastaviť na obrázku myšou. 

  Kam ďalej:

  Mohlo by vás zaujímať:  Tipy, ako fotiť v daždi   Krásne fotky mobilom

  Ak sa vám niektorá fotka páči a viete si ju predstaviť ako obraz u vás doma, neváhajte mi napísať, spravím vám ponuku. 

  Sledujte ma na sociálnych sieťach:

        

  Dole na stránke sa môžete prihlásiť na odber noviniek. 

  fotky Nitry, Nitra západy slnka, obrazy Nitry , Nitra at night, 

   Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

   Pridať komentár