• Môj profil
  • je prázdny
   za 0.00 €
  Nitraatnight.sk
   Novinky
  Trenčín a Beckov - výlet do stredovekuTrenčín a Beckov - výlet do stredoveku

  Trenčín je ideálnym mestom na výlet. Čaká vás príjemná prechádzka historickým centrom, fontány, kaviarne, romantické zákutia a najväčší magnet Trenčína - Trenčiansky hrad. Cestou domov sa ešte zastavte na hrade Beckov. Zobraziť viac...


  Horný Palánok - fotoprechádzkaHorný Palánok - fotoprechádzka

  V ďalšej časti foto-prechádzok sa pozrieme na uličku vedúcu pod Nitrianskym hradom - na Horný Palánok. Túto uličku milujem pre jej tajomnosť a atmosféru dávnych čias. Zobraziť viac...

   Zdieľanie

  Trenčín a Beckov - výlet do stredoveku

  • Pridané: 11.11.2023   |   Autor: Magdaléna Záňová

  Kam na výlet z Nitry - Trenčín, Trenčiansky hrad a hrad Beckov

       Dovoľujem si ešte prípadné média upozorniť na moje pravidlá pre zdielanie obsahu, ktorú nájdu na úvodnej stránke webu. Ďakujem za pochopenie. 

  Predpoveď počasia hlásila nádherný jesenný deň a tak sme neváhali a vybrali sa výlet. Voľba padla na Trenčín a že keď stihneme, pôjdeme ešte buď do Piešťan, alebo na hrad Beckov. Ako to dopadlo, vidíte z nadpisu tohto článku :) 

        Zaparkovali sme hneď na prvú šupu, na platenom parkovisku, kúsok od centra.  Trenčín je ideálne mesto na výlet či už vo dvojici, alebo s deťmi. Čakalo na nás námestie s vodníkom, historické budovy, malebné zákutia, lesopark priamo v centre,  fontány - podotýkam, že  funkčné, hoci bol november.

         Keď sme sa dostatočne pokochali, prechádzka pokračovala na hrad. Dostať sa tam viete úzkymi schodiskom od lesoparku Brezina, alebo hradnými uličkami z mesta.

         My sme zvolili druhú variantu.

       Vstupom do hradných uličiek sa okamžite ocitáte v stredoveku. Po  chodníku zo žulovej dlažby  sme postupne  míňali   Katov dom, farský kostol, kostnicu  a ocitli sa pre bránou  Trenčianskeho  hradu.

        Hrad je prístupný celoročne, aktuálne otváracie a hlavne zatváracie hodiny si radšej preverte na stránkach hradu. Lístky sú dostupné na dva okruhy: malý prehliadkový okruh (bez sprievodcu) a veľký prehliadkový okruh. Mali sme so sebou nášho psa  (ako vždy :) ) corgiho  Kiki, tak pre nás pripadal do úvahy Malý okruh. Napriek svojmu názvu, to vôbec nebolo málo. 

       Z Trenčianskeho hradu je úchvatný výhľad na mesto a okolie. Pozreli sme si legendárnu Studňu lásky, Kasáreň, hradné delo,  Hladomorňu, hradné veže a opevnenia. Nikam sme sa neponáhľali a na hrade sme strávili asi hodinu. 

         Na hrade boli otvorené aj obchodíky so suvenírmi a občerstvenie, ale my sme sa rozhodli, že si dáme riadny obed niekde v meste. V pasáži sme našli klasickú plzeňskú piváreň s veľmi tradičným menu, veľmi prijateľnými cenami a hlavne nás tam bez problémov pustili so psom. 

  Po  neskoršom  obede sme usúdili, že máme  dosť času a do zotmenia stihneme ešte hrad Beckov. 

  Hrad Beckov

      Na Beckov sme sa vybrali už aj v minulosti, ale vždy keď sme sa tam boli, hrad bol  zatvorený. Spomínam to aj kvôli tomu, že vy si rozhodne včas pozrite otváracie hodiny, aby ste neostali sklamaní. Na hrade nás okrem množstva schodov čakali sokoliari, dobová kuchyňa, dobový obchodík, krásna opravená kaplnka a pri studni aj drak. Počas hlavnej sezóny sa na hrade konajú rôzne zaujímavé podujatia, sledujte stránku hradu. 

       Z hradu Beckov sa určite neponáhľajte, spravte si ešte malú prechádzku do okolia. Kúsok od hradu sa nachádza malý skanzen - ten sme my  už otvorený nestihli.

       Vyšľapali sme si  aspoň na lúku nad hradom a pokochali sa prekrásnym výhľadom. Hneď pod hradom sa nachádza  starý židovský cintorín, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. 

        Deň sa chýlil ku koncu, my sme si vychutnali posledné slnečné lúče v tichu nádhernej prírody nad Beckovom. Hoci nebolo veľa hodín, domov sme sa vracali už po tme. Darmo, jesenné dni sú krátke. Jeden taký jesenný deň  sme  prežili naplno,  na peknom výlete a opäť sme videli kus nášho krásneho Slovenska. 

  Ďakujem, že ste dočítali a dopozerali až sem. Viac fotiek k článku nájdete dole v galérii. 

  Fotky v tomto článku som nafotila starým kompaktom   Kodak PIXPRO AZ422  a mobilom Samsung Galaxy S23

  Kam ďalej: 

  ► Päť pol denných výletov dostupných z Nitry

  ► Foto blog 

   Portfolio 

  Pozrite si aj foto-obrazy nočnej Nitry a západov slnka: eshop 

  ► Výletom do Trenčína a na Beckov vás sprevádzala aj naša   Kiki Corgi Girl 

  Sledujte ma na sociálnych sieťach:

                            

  Dole na stránke sa môžete prihlásiť na odber noviniek.