Waack’In’City battle - čo je Waacking, prečo je taký fotogenický, na čo si pri fotení dať pozor a čím bol event výnimočný.
Prvú marcovú nedeľu som po dlhej dobe opäť fotila battle. V tanečnom štýle, ktorý ja považujem za najfotogenickejší.
Bol to pre mňa taký výnimočný zážitok, že som sa rozhodla, tomu venovať tento blogový článok.
Dozviete sa v ňom, čo je Waacking vlastne za tanečný štýl, čím bol event Waack’In’City. výnimočný a prečo Waacking považujem za najfotogenickejší tanečný štýl. Napriek tomu, že som z neho taká uchvátená, vysvetlím, prečo sa pomerne ťažko fotí a ako nastavujem foto techniku, aby som dosiahla čo najlepšie výsledky. No a v neposlednom rade som oslovila hlavnú organizátorku eventu Martinu Lieskovskú a položila som jej pár otázok. Ako vždy, v článkoch na mojom foto blogu, čaká vás veľa fotiek.
Dovoľujem si ešte prípadné média upozorniť na moje pravidlá pre zdielanie obsahu, ktorú nájdu na úvodnej stránke webu. Ďakujem za pochopenie.
Čo je Waacking ?
Jednoduchá definícia, ktorá na vás vypadne, keď si začnete "Waacking dance" googliť: Waacking je klubový tanečný štýl, ktorý vznikol v LQBTQ+ kluboch v Los Angeles počas diskotékovej éry 1970. rokov. Tancuje sa na disco hudbu a je charakteristický rýchlymi pohybmi rúk zvyčajne nad hlavou. To je taká základná poučka, dnes to už ale s definíciou nie je také jednoduché. Ako každý tanečný štýl, aj Waacking sa za desaťročia vyvíjal a v dnešnej dobe už zahŕňa množstvo tanečných prejavov. Dokáže byť veľmi výbušný a energický, ale aj nádherne pomalý a precítený. Z klubov sa tento tanečný štýl dostal medzi širšiu populáciu. Prvky Waackinu nájdete dnes aj v choreografiách najväčších popových hviezd a vždy je to pre divákov dychberúci zážitok.
Waacking na Slovensku spopularizoval Addy Teslík, zakladateľ komunity The Slovak Waackers. Jeho študentkou je aj Maťka Lieskovská, spolu organizovali aj event Waack’In’City 2024.
V čom je tajomstvo fotogenickosti Waackingu?
Pózy, emócie, muzikalita, línie, attitude ... to sú charakteristické črty tanečného štýlu Waacking, vďaka ktorým tanečníci vyzerajú fakt nádherne. Keď to veľmi preženiem, tak dalo by sa povedať, že kedykoľvek stlačím spúšť, urobím dobrú fotku. Nie je to samozrejme úplne tak, ale keď to mám porovnať s hip hopom, Waacking tanečníci sú omnoho fotogenickejší. Dúfam, že mi to hiphoperi odpustia. Tanečníci Waackinu, alebo inak zvaní aj Waackers, premýšľajú aj o tom, ako sa pri tanci tvária. Nie je to samozrejmosť a nie je to vôbec jednoduché. Chce to tréning a sebakontrolu dostať to do krvi. Nie som tanečník, ale s tanečníkmi a s fotením rôznych tanečných štýlov sa stretávam už pomerne dlho, tak viem, že k tomuto levelu sa musí človek postupne dopracovať.
Ďalšia dôležitá súčasť Waackinu je, že tanečníci si dávajú záležať na výzore, na battle chodia pekne a štýlovo oblečení a na svojom, vystúpení si dávajú veľmi záležať. Čipky, trblietky, šaty, sukne, elegancia, ženy opätky, atď. - to potom na tých fotkách aj vidieť.
Čím ma uchvátil Waack’In’City battle, prečo bol taký výnimočný?
Waacking battlov sa u nás na Slovensku koná strašne máličko. Waacking battle organizoval naposledy Addy Teslík v decembri 2017, s úžasnou Chrissy Chou v porote.
Účasť na Waack’In’City bola skvelá, prišli tanečníci z celého Slovenska, aj okolitého zahraničia. Ľudia so spoločnou láskou k tomuto krásnemu tanečnému štýlu vytvorili fantastickú atmosféru. Bolo úžasné sledovať, ako diváci podporujú tanečníkov už od sólo vstupov v preselekcii a búrlivo oceňujú všetky prekvapivé momenty. V preselekcii sa predstavilo 45 tanečníkov. Porote som to vôbec nezávidela, ale musím uznať, že TOP 16 vybrali veľmi dobre, každé vystúpenie bola neskutočná šou a ľudia sa fantasticky bavili. Žiadny iný tanečný štýl nedokáže tak vyburcovať publikum k fandeniu, ako práve Waacking.
Pre mňa a môjho muža bol tento battle výnimočný aj v osobnej rovine, keďže sme po šiestich rokoch videli opäť v battli našu dcéru Veroniku. Po štúdiu medicíny si prišla zatancovať bez nejakých očakávaní, alebo tlaku. Dostala sa do TOP 4, tak sme si jej tanec naozaj mohli s radosťou vychutnať. Ako za starých čias, tatino fandil, mamina fotila.
Ako battle vnímala organizátorka Martina Lieskovská, ako vyberala porotu, kto jej pomáhal, ako ju vôbec napadlo, battle zorganizovať, ako vyberala hudbu, či to bol jej prvý djing, atď. Odpovedá Martina Lieskovská:
Battle Waack’In’City bolo komunitné stretnutie aktívnych, ale aj začínajúcich Waackers zo Slovenska a z okolitých krajín. Akciu prišli podporiť tanečníci z Rakúska, Čiech, Maďarska, Poľska, Nemecka a spolu s nimi sme vytvorili tú najkrajšiu atmosféru.
Výber poroty bol jasný, sedeli v nej ľudia, ktorí sú na scéne veľmi aktívni, sú kvalitní, ale hlavne sú to naši dobrí kamoši - Addy (SK) , Liberty (GR/AT) a Maki (CZ)
Keďže to bola prvá akcia za dlhé obdobie, tak sme chceli vytvoriť rodinnú atmosféru, kde sa každý môže slobodne prejaviť a zabaviť sa.
S konceptom akcie mi pomáhal Addy, otec slovenskej Waacking scény, ktorý sedel aj v porote. S Addym sme chceli vytvoriť priestor, kde si môže nová generácia slovenských Waackers skúsiť battliť, spoznať tanečníkov zo zahraničia a hlavne zažiť Waacking v komunitnom prostredí. Myslím si, že si každý odniesol kopec inšpirácie a to nás teší. Taktiež, sme chceli odprezentovať aj našich Waackers z Martina - @waackingdivas a zo Zvolena/Bánskej Bystrice @missyfellaz. Chceli sme ukázať, že Waacking na Slovensku žije a každé mesto má svoju vlastnú príchuť.
S organizáciou ďalej pomáhalo mnoho dobrých kamošov a ich podporu si nesmierne cením. Bez nich by to nešlo. Vďaka za každú pomoc, alebo radu. Vážim si to. Bolo veľmi príjemné cítiť tú podporu, spoločne sme si vytvorili nezabudnuteľný zážitok. Čo sa týka hudobnej selekcie na battli, tak mi veľmi záležalo na tom, aby výber hudby pomohol tanečníkom dostať z nich svoje maximum a skladby som mala vopred vybrané. Na preselekcii som chcela aby hrali najväčšie disco pecky s podobným bpm, nech je to pre každého fér. Na battli som si dávala záležať na rozmanitosti, avšak stále som chcela aby hrali naše najväčšie bops. Bolo to moje prvé hranie, mega som si to užila a veľa som sa naučila. Veľká vďaka mojim kamošom - Maikl Knight, ktorý mi ukázal základy DJ-ingu a Mišovi Bohovi, ktorý mi požičal konzolu. Bez nich by to nešlo.
Čo sa týka atmosféry, veľmi do nej prispela aj naša úžasná Slávka, ktorá celú akciu sprevádzala za mikrofónom. Slávka je z dancehall komunity, v ktorej už niekoľko battles odspeakovala, avšak Waack’In’City bola jej premiéra mimo dancehall eventov a bola bravúrna. Waack’In’City bola akcia kde malo mnoho ľudí svoju premiéru (vrátane mňa) a to aké ohlasy sme dostali, nám dalo palivo pokračovať v tom ďalej. Poďme ďalej tvoriť príležitosti na stretnutie, prezentovanie sa a spoločný rast.
Prečo fotenie Waackingu nie je vôbec jednoduché, aj keď je taký fotogenický?
Tento odstavec je určený hlavne fotografom, preto ak vás technika fotenia nezaujíma, pokojne túto časť vynechajte.
Tanec je pohyb a fotenie pohybu si vyžaduje špecifické zručnosti a nároky na použitú foto techniku. Špecifikum Waackinu je v tom, že tanečníci rýchlo pohybujú rukami - tým myslím naozaj veľmi rýchlo. Pokiaľ nechcete, aby mali tanečníci na fotkách ruky úplne rozmazané, treba pracovať naozaj s veľmi krátkymi časmi. Odporúčam neísť pod 1/400sec. V náladovom prítmí klubu sa potom aj pri plne otvorenej clone na f2,8 ISO šplhá aj k 6400. Pri fotení v takýchto podmienkach oveľa dôležitejšie je, nie aký máte fotoaparát, ale kľúčový je kvalitný a výkonný blesk. Som veľmi rada, že som to predpokladala a na battle som si zobrala môj overený špičkový blesk od Rollei, na ktorý sa môžem spoľahnúť. S časmi cez 1/400 je nutné blesk nastaviť na HSS, ja nešpekulujem a fotím v TTL MODE, pre prirodzenosť výstupu kompenzujem TTL na -0,7 až -1. Na jedno nabitie akumulátora som spravila cez 900 záberov a to som mala nastavené sekvenčné snímanie. S použitím blesku mi stačilo použiť ISO 2500, čo sa už dá tolerovať.
Moja rada, ak nemáte blesk s HSS - skúste sa zamerať na tanečné “stop times” , na pózy, vtedy stláčajte spúšť. Čas by vám mohol stačiť 1/250sec a tým aj nižšie ISO.
Všetky fotky z eventu nájdete TU
Kam ďalej:
Pozrite si aj foto-obrazy nočnej Nitry a západov slnka: eshop