• Môj profil
  • je prázdny
   za 0.00 €
  Nitraatnight.sk
   Novinky
  Trenčín a Beckov - výlet do stredovekuTrenčín a Beckov - výlet do stredoveku

  Trenčín je ideálnym mestom na výlet. Čaká vás príjemná prechádzka historickým centrom, fontány, kaviarne, romantické zákutia a najväčší magnet Trenčína - Trenčiansky hrad. Cestou domov sa ešte zastavte na hrade Beckov. Zobraziť viac...


  Horný Palánok - fotoprechádzkaHorný Palánok - fotoprechádzka

  V ďalšej časti foto-prechádzok sa pozrieme na uličku vedúcu pod Nitrianskym hradom - na Horný Palánok. Túto uličku milujem pre jej tajomnosť a atmosféru dávnych čias. Zobraziť viac...

   Zdieľanie

  Ako fotiť v daždi

  • Pridané: 30.01.2021   |   Autor: Magdaléna Záňová
  Moje osobné skúsenosti a postrehy z fotenia večerného mesta v daždi. 

  Dovoľujem si ešte prípadné média upozorniť na moje pravidlá pre zdielanie obsahu, ktorú nájdu na úvodnej stránke webu. Ďakujem za pochopenie. 

  Nočnú Nitru fotím od  februára 2019. Nejaké večerné fotky boli aj pred tým, ale vznik fotoprojektu  Nitra at night datujem až od tohto míľniku. Presne si pamätám, na ten moment, keď som sa rozhodla. Išla som večer  z fotenia krúžku hip hopu z Akadémie tanca - (teraz  House of dance )  na parkovisko pred Lipou. Lialo ako z krhle, nepríjemný studený zimný dážď. Pri aute som sa ešte obzrela a zbadala som ten výjav – dve panie z dáždnikmi, farebné svetlo z blízkeho podniku, úžasná atmosféra večerného mesta. Tak som rýchlo vybrala foťák a cvak.  A to je prvá fotka. Založila som instagramový účet @nitra_at_night -  a už to išlo.

   Pred Akademiou tanca Nitra

  Február 2019 - pred Lipou na Chrenovej. Odfotila som cestou z Akadémie tanca.  Rozhovor o fotení tanca so mnou nájdeš na BLOGU House of dance

  Fotenie v daždi ma sprevádza celým fotoprojektom. Vôbec to nebol zámer, ale už to tak vychádza, že často, keď mám čas ísť fotiť - prší. Počasie si nevyberám, čo príde to beriem. Niekedy je krásne, pokoj, hviezdičky, ale veľmi často je to divočina. Dramatická obloha, vietor, dážď, alebo hmla.  A to je presne tá esencia, ktorá dáva fotkám inakosť. Lebo veď málokto sa vyberie na večernú prechádzku do mesta, keď je takéto – akože zlé počasie. Večerné mesto majú ľudia v oku kľudné, pokojné. Preto tie moje nočné fotky v daždi a hmle sú neopozerané a svojím spôsobom majú  punc výnimočnosti.

  Nitra v daždi, svatoplukovo námestie,divadlo

  Svätoplukovo námestie, pri Divadle Andreja Bagara, exif: 97mm, f2,8 ISO2000 , z fotoprojektu Nitra at night, október 2020

  1. Tip č.1 - Viac svetla – nižšie ISO 

  Pre večerného fotografa má dážď jednu špeciálnu výhodu – a to je množstvo odrazeného svetla. V daždi sa mesto krásne rozžiari, zem je ako zrkadlo, svetlo z nočných lámp  sa nepohlcuje, ale sa  odráža späť do priestoru.   Ja fotím bez statívu, z ruky, preto každý fotón navyše sa počíta. Pri rovnakej hodnote času a clony môžem hodnotu ISO znížiť aj o dva stupne. 

  Nitra pesia zona, nitra v noci, v daždi Pešia zóna - Štefánikova ulica, október 2020, fotené na Sony A73 + Tamron 70-180, exif 70mm f2,8 ISO2500 

  1.   Kontrasty

       Svetlo na zemi, alebo aj na predmetoch  vytvára v daždi zaujímavé efekty a obrazy. Mňa baví vyhľadávať   miesta s kontrastom svetlo/tma. Ak sú na ulici ľudia, počkám si, keď mi cez takéto svetelné pásy prechádzajú a zakomponujem ich do fotky. Tak isto využívam tmavé siluety ľudí, alebo predmetov,  oproti svietiacej zemi.

  Svätoplukovo námestie, Nitra v noci

  Svätoplukovo námestie, máj 2019, Sony A7s + sigma35mmf1,4 / f1,4 1/60s ISO 250 

  Silueta v daždi a hmle, nitra at night

  Chrenová, január 2020, Sony A73+sony 85mm f1,8 / f1,8 1/60s ISO 1250

  1.   Zrkadlenie v kalužiach

                     Moja obľúbená fototéma. Milujem odrazy v kalužiach. Najlepšie vyniknú až po daždi, keď nepadajú do vody kvapky, nefúka vietor a  voda v kalužiach je pokojná. V lete sa za takýmto fotením treba poponáhľať, lebo je teplo a po daždi kaluže rýchlo vyschnú. Na fotenie odrazov v kalužiach si vezmite širší  objektív – aspoň 35mm a menej. Čím širší objektív, tým vyzerá kaluž viac ako jazero. Pri tomto type fotografovania sa výborne hodia aj mobilné telefóny – majú na to ideálne  široké šošovky.

  Schody do katedrály svätého Emeráma, Nitriansky hrad

  Schody do Katedrály s. Emeráma na Nitrianskom hrade, január 2020, exif: Sony A73+sonyGM 24mm 1,4 / f3,2 1/40sec ISO 10000

  Svätoplukovo námestie po daždi

  Svätoplukovo námestie Nitra, jún 2020, Sony A73 + sonyGM 1,4 / f3,5 1/30sec ISO1600 

  1.  Dažďové kvapky

  Najlepšie vyniknú v protisvetle.  Vezmite si najdlhší objektív, aký máte a vyskúšajte fotiť v blízkosti večernej lampy. Čas závierky dajte okolo 1/50s, kvapky nebudú úplne ostré, vynikne ich dráha a fotke to dodá dynamiku a dramatičnosť.

  Nočné lampy na námestí v daždi

  Kráľovné Svätoplukovho námestia, moja obľúbená fotka a jeden z najpredávanejších obrazov,

  sony A73 + tamron 70-180 *180mm  f2,8 1/50sec ISO1600

  1.   Ochrana fototechniky

  Toto je častá otázka na mňa na instagrame - ako chránim foťák pred dažďom. Pravdu povediac, veľmi sa s tým zaoberať nemusím, pretože fotoaparát aj objektív mám utesnený. Fotím na Sony A73.  Objektív proti oblohe mierim iba výnimočne, sklo objektívu chránim slnečnou clonou.  Vo fotobatohu mám vždy slušnú zásobu mäkkých utierok na utieranie objektívu od dažďových kvapiek. Ak nemáte utesnený fotoaparát,  určite si treba na fotoaparát zadovážiť kvalitný nepremokavý poťah.

              Jediný raz som mala problém – zabudla som dať krytku na sánky blesku. Natiekla mi tam voda a fotoaparát mi vypisoval chybu. Našťastie  sa  to vyriešilo jednoduchým  vysušením  fénom. Od vtedy si dávam pozor a sánky blesku poctivo zakrývam.  

  autobusová stanica Nitra

  fotka z veľmi úspešnej fotosérie - Autobusová stanica v daždi, október 2019, Sony A7s+ sonyGM 24mm 1,4/ f1,4 1/60sec ISO 640 

  1. Oblečenie

  Neexistuje zlé počasie – je iba zlé oblečenie.

  Asi nemusím nikomu prizvukovať, že na fotenie v daždi sa treba poriadne obliecť a obuť. Moje fotoprechádzky trvajú zopár hodín, tak nechcem riskovať prechladnutie. Na fotenie dažďa nosím poctivý pršiplášť dlhý až po zem, kapucňu mám až na nose  a vôbec sa neostýcham obuť si gumáky. Dobrú službu vám spraví aj pončo do dažďa, výhodou je, že podeň schováte aj batoh.

  Nitrička - monument pre nitrianskou galériou

  Monument znázorňujúci rieku Nitričku pod hradom, december 2019, sony A7s + sonyGM 24mm / f1,4 1/60sec ISO1600

  1.  Nitra v daždi – tipy kam ísť fotiť keď v meste prší

           Na začiatok netreba vôbec špekulovať a choďte rovno do centra. Okolie divadla, Svätoplukovo námestie, Kupecká a  Štefánikova ulica – pešia zóna -  sú v daždi úchvatné. Centrum Nitry má veľmi pekné, fotogenické večerné osvetlenie, ručím za to, že zlú fotku ani nemôžete urobiť

  Kupecká ulica v Nitre

  Kupecká ulica v decembri, Sony A7s + sonyGM 24mm / f2 1/50sec ISO 320 

                 

                         Môj druhý typ je Nitriansky hrad .  Uličky Horného mesta sú vydláždené starou žulovou dlažbou. Zmoknuté kocky sa večer ligocú, pekne lámu svetlo   a dávajú fotkám zaujímavý štruktúrovaný prvok.

  Nitra, Horné mesto v daždi

  Nitra, Horné mesto v daždi, máj 2019,  sony A7s + sigma 35mm 1,4 / f1,4 1/60sec, ISO 1600 

           Ak sa vám nechce ísť do centra, môžete vybehnúť len tak za dom na sídlisku (ak ste z Klokočiny, alebo Chrenovej). Kaluže sú všade a zaujímavé urban fotky na vás čakajú možno práve za vaším barákom.

  KlokočinaKlokočina, skate park

  Klokočina po daždi, skate park na Dieloch 

                 Čo veľmi neodporúčam, je Kalvária – je to síce moje obľúbené miesto na fotky, ale v daždi to moc zmysel  nedáva. Jedine, ak by ste chceli ísť fotiť dramatickú oblohu. Vtedy je Kalvária na takéto fotografie ako stvorená. O fotení oblohy vám napíšem niekedy nabudúce.

  Nitra pred burkou

  Výhľad z Kalvárie na Nitru pred búrkou 

  Kam ďalej: 

  ► Ako fotiť západ slnka   

   Krásne fotky mobilom 

  Dole na stránke sa môžete prihlásiť na odber noviniek. 

  Pozrite si aj foto-obrazy nočnej Nitry a západov slnka: eshop 

  Nezabudnite ma sledovať aj na sociálnych sieťach

          

  Prečítajte si rozhovor so mnou na blogu House of dance

  Dole na stránke sa môžete prihlásiť na odber noviniek. 

  Ak máte otázky, alebo ďaľšie tipy na fotenie v daždi, neváhajte a nechajte mi odkaz, alebo koment pod článkom . Nezabudnite sa tiež prihlásiť na sledovanie noviniek - dole v pätičke webu  je formulár .  Ďakujem. 

  Na fotky sa vzťahujú autorské práva.

   Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

   Pridať komentár