• Môj profil
  • je prázdny
   za 0.00 €
  Nitraatnight.sk
   Novinky
  Trenčín a Beckov - výlet do stredovekuTrenčín a Beckov - výlet do stredoveku

  Trenčín je ideálnym mestom na výlet. Čaká vás príjemná prechádzka historickým centrom, fontány, kaviarne, romantické zákutia a najväčší magnet Trenčína - Trenčiansky hrad. Cestou domov sa ešte zastavte na hrade Beckov. Zobraziť viac...


  Horný Palánok - fotoprechádzkaHorný Palánok - fotoprechádzka

  V ďalšej časti foto-prechádzok sa pozrieme na uličku vedúcu pod Nitrianskym hradom - na Horný Palánok. Túto uličku milujem pre jej tajomnosť a atmosféru dávnych čias. Zobraziť viac...

   Zdieľanie

  Horný Palánok - Nitra - Nitriansky hrad

  • Pridané: 29.10.2023   |   Autor: Magdaléna Záňová

  Foto prechádzky večernou Nitrou - Horný Palánok

  Nitra - Horné mesto - Nitriansky hrad

  Tentokrát to budú fotografie Nitry nie len večerné, ale veľa som ich nafotila aj cez deň.

  Celú galériu s fotkami nájdete v odkaze pod článkom. 

  Dovoľujem si ešte prípadné média upozorniť na moje pravidlá pre zdielanie obsahu, ktorú nájdu na úvodnej stránke webu. Ďakujem za pochopenie. 

               V ďalšej časti foto-prechádzok sa spolu pozrieme na  uličku vedúcu pod Nitrianskym hradom - na Horný Palánok.  Už názov naznačuje, že je to jedna z najstarších častí Nitry. (z maďarského palank - drevené opevnenie, palisáda)  Nebudem sa zaoberať historickými faktami, to rozhodne nie je cieľom môjho článku. Tak ako v predchádzajúcej časti "fotoprechádzok" sa na Horný Palánok pozrieme cez moje fotografie a videjká.  Túto uličku milujem pre jej neopakovateľnú atmosféru dávnych čias. Na Horný Palánok sa dostanete schodami z Podzámskej ulice, alebo od Župného námestia.

          Práve od námestia, okolo starej sochy sv. Jána Nepomuckého, poza piváreň Agáty,  chodievam sem aj ja najradšej. 

  VEČERNÉ PRECHÁDZKY

      Horný Palánok je parádne miesto na večernú prechádzku. Večerné lampy ho osvetľujú iba tlmene a dotvárajú pocit tajomna.  Patrí k najstarším územiam Nitry a vraj tam kedysi aj strašilo. Prechádzam sa tam pomerne často už takmer päť rokov a zatiaľ som nič nevšedné nevidela. Toto miesto má úžasnú atmosféru. Ihneď ako začnete stúpať po starých kamenných schodoch zo Župného námestia, budete sa cítiť, akoby ste kráčali do dôb dávno minulých. 

  VÝHĽADY

  Niekde som sa dočítala, že Horný Palánok bol kedysi promenáda s výhľadom na mesto. Určite to tak kedysi mohlo byť, ale dnes smerom k mestu je to už husto zarastené stromami, kríkmi a zastavané novými budovami. Mestské scenérie  sa ukážu hlavne v zime, keď na stromoch nie sú listy, ale keď sa človek posnaží naozaj sa dá dopracovať ku krásnym výhľadom. 

  JESEŇ 

  Baví ma sledovať, ako sa ulica mení v priebehu  roka.  Pozývam vás na vizuálnu prehliadku štyroch ročných období tejto čarovnej ulice. Začneme jeseňou, pretože to je čas keď aktuálne píšem tento článok a práve teraz sa tam krásne sfarebnieva. 

  Pre mňa je Horný Palánok najkrajší práve na jeseň. Slová sú zbytočné, krásu tohto miesta najlepšie vyjadrujú fotografie a videá. 

  ZIMA

        Zima je obdobím, kedy sa mestom prechádzam najčastejšie. Máme psa s ktorým treba ísť na prechádzku a keďže v zime sa veľmi skoro stmieva, vyraziť za mesto po robote za svetla nestíhame. Zima v Nitre je v posledných rokoch bez snehu, sychravá, zahmlená a upršaná. Práve v takomto období ja beriem foťák do mesta najradšej. (kuk na článok Ako fotiť v daždi )

              Minulú zimu nasnežilo v Nitre asi iba jediný krát. Pozerám exif na fotkách, bolo to presne 3.februára 2023 a sneh sa udržal iba pár hodín dopoludnia. Nejakou zvláštnou zhodou okolností som zrovna mala čas a mohla vybehnúť na Nitriansky hrad a nafotiť a natočiť túto vzácnu chvíľu. Zaujímavý bol  zážitok, keď v určitej časti Horného Palánku sme prechádzali panenským čistým  snehom bez stôp. Podarilo sa mi v ten deň nafotiť pre mňa naozaj unikátne fotky zasneženého Nitrianskeho hradu a pre tento článok aj Horného Palánku. Uvažujem, že k tomu bude samostatný foto článok.

  JAR

            Jarnú prechádzku Horným Palánkom by ste si nemali nechať ujsť v čase kvitnutia japonských čerešní. Ano viem, najväčším hitom obdobia kvitnutia sakurí je ulica Fraňa Mojtu. ( kolekcia Jar v Nitre )

  Ale aj na Hornom Palánku sa dajú nájsť úchvatné zákutia. 

  FOTENIE PORTRÉTOV V NITRE NA NITRIANSKOM HRADE 

  LETO NA HORNOM PALÁNKU

                V lete využívam túto krásnu nitriansku uličku na fotenie portrétov. Najkrajšie portréty tu nafotíte na jeseň, farebné lístie vytvára naozaj krásnu kulisu, ale v lete využívam túto lokalitu kvôli niečomu inému. V lete sa sem oplatí ísť keď napríklad nemôžete vy, alebo vaši klienti  ísť fotiť v čase lichotivej zlatej hodinky a vonku je ešte ostré nepríjemné slnko. Práve husté stromy a vysoké budovy vytvárajú na Hornom Palánku chládok a rozptýlené svetlo aj cez pravé poludnie. Zároveň chodník a zábradlie vytvárajú na pozadí pekné línie a rôzne brány a ploty zaujímavé fotopozadie. 

  Ďakujem, že ste dočítali a dopozerali až sem.

  Ak by ste mali o niektorú fotku záujem, alebo si chceli nechať spraviť foto-obraz, neváhajte ma kontaktovať. 

  Fotky v tomto článku som nafotila fotoaparátmi Sony A73,  Olympus OMD EM1markII  a mobilom Samsung Galaxy S22 a S23

  Kam ďalej: 

  Vazulová veža - foto prechádzka

  Foto blog 

  Portfolio 

  Pozrite si aj foto-obrazy nočnej Nitry a západov slnka: eshop 

  ► Horným Palánkom vás sprevádzala aj naša  Kiki Corgi Girl 

  Sledujte ma na sociálnych sieťach:

                            

  Dole na stránke sa môžete prihlásiť na odber noviniek.