• Môj profil
  • je prázdny
   za 0.00 €
  Nitraatnight.sk
   Novinky
  Trenčín a Beckov - výlet do stredovekuTrenčín a Beckov - výlet do stredoveku

  Trenčín je ideálnym mestom na výlet. Čaká vás príjemná prechádzka historickým centrom, fontány, kaviarne, romantické zákutia a najväčší magnet Trenčína - Trenčiansky hrad. Cestou domov sa ešte zastavte na hrade Beckov. Zobraziť viac...


  Horný Palánok - fotoprechádzkaHorný Palánok - fotoprechádzka

  V ďalšej časti foto-prechádzok sa pozrieme na uličku vedúcu pod Nitrianskym hradom - na Horný Palánok. Túto uličku milujem pre jej tajomnosť a atmosféru dávnych čias. Zobraziť viac...

   Zdieľanie

  6.február - Deň bez mobilov - a večerné fotky starého telefónneho automatu

  • Pridané: 06.02.2021   |   Autor: Magdaléna Záňová

                   

  Dovoľujem si ešte prípadné média upozorniť na moje pravidlá pre zdielanie obsahu, ktorú nájdu na úvodnej stránke webu. Ďakujem za pochopenie. 

  Šiesty február je venovaný dňu, ktorý by sme podľa jeho  názvu mali vydržať bez mobilného telefónu. 

                  V dnešnej dobe je to skôr deň, keď by sme sa nad naším časom stráveným na mobile mali zamyslieť a prehodnotiť ho. Mnohí si nevedia predstaviť byť bez mobilu hodinu, nie to ešte celý deň. Aj táto doba covidová nás oveľa viac pripútala k mobilom ako tomu bolo pred pandémiou. Veľkou témou je, ako a koľko času  trávia na mobiloch deti. 

                  Ako vznikol deň bez mobilu?

                  Za vznikom svetového dňa bez mobilu stojí francúzsky spisovateľ Phil Marso, ktorý v roku 1999 napísal prvú knihu o „vrahovi bez mobilu“ s názvom Tueur de portable sans mobile apparent. Jeho zámerom bolo zvýšiť povedomie o stúpajúcej závislosti na mobilných zariadeniach. Prvýkrát sa oslavoval v roku 2001 a v povedomí ho majú najmä obyvatelia severských krajín, Kanady, Španielska či Švajčiarska. (zdroj https://www.mojandroid.sk/svetovy-den-bez-mobilu/ )

         Ericsson T68 (Prvý mobilný telefón s farebným displejom) - ( zdroj https://www.mojandroid.sk/ )

                        Ako som na tom  ja? 

                Rovno sa priznám, že celý deň bez mobilu určite nevydržím. Pozerám do neho hneď po prebudení a skrolujem čo je nové na sociálnych sieťach. Je to môj pracovný nástroj, nástroj spojenia s rodinou, s mojimi financiami, zdroj hudby,  zábavy aj vzdelávania. Mám v ňom kopec, pre mňa  užitočných aplikácií,  zo všetkého najmenej  z neho telefonujem. Bez telefónu vydržím maximálne  tú hodinku - dve. 

                

  telefonny automat

  Starý telefónny automat na Železničnej stanici Nitra  -  máj 2020 

             Môj príspevok ku dňu bez mobilov ? 

              Čo ma napadne, keď sa povie deň bez mobilov -  určite spomienka z detstva  na telefónne búdky, keď sa nám o mobiloch ešte ani nesnívalo a na to, ako som jeden taký telefónny automat objavila v Nitre na železničnej stanici. 

               Patrím ku generácii, ktorá si ešte pamätá telefónne búdky a telefónne automaty. Ako dieťa som bývala v paneláku kde telefónna búdka bola hneď vedľa nášho vchodu. Pamätám sa, ako tam hlavne podvečer stávali rady ľudí, ktorí si chceli zavolať.  V osemdesiatych rokoch ešte ani zďaleka nebolo bežné, že by bola pevná linka v každej domácnosti.  Preto, keď sme si chceli s niekým zavolať, museli sme do búdky. Ešte si živo pamätám, že v búdkach zvykol bývať aj telefónny zoznam - teda väčšinou šalátové vydanie pripevnené na retiazke :). Slúchadlo vždy smrdelo cigaretami a v dnešnej dobe si už ani neviem predstaviť, že by sa pri ňom striedali ľudia jeden za druhým a bez dezinfikovania. 

                Aj samotné verejné telefónne automaty mali svoje telefónne číslo a keď ste sa s niekým dohodli na presnú hodinu, že bude stáť pri búdke, dokázali ste sa s ním takto telefonicky spojiť. 

  Fotka zo série Železničná stanica Nitra - Nitra at night máj 2020, model: Michal Záň

                        Fotografovanie telefónneho automatu

                        V apríli 2020 som na mojej fanpage začala zverejňovať fotky z fotosérie "fotoséria Železničná stanica Nitra"  Fotky do série som zbierala takmer rok - železničná stanica je veľký zdroj inšpirácie. Je to miesto, ktoré vás prenesie v čase do minulosti - stačí prekročiť vchodové dvere. 

                       

                      Veľmi ma potešilo,  keď som na peróne objavila starý  telefónny automat. Je tam celkom zašitý, upozornil ma naň fanúšik (thnx @aslaniuss) . Som si istá, že ho tam nechali z nostalgie. Vyzerá veľmi zachovalo. Nie každý telefónny automat mal to šťastie. Telefónne búdky boli často demolované, nejedna padla za obeť vandalom. Do dnes si pamätám, že aj tá naša búdka pod barákom bola večne pokazená, aj preto sa tvorili  rady na telefonovanie, keď konečne fungovala. 

                     telefonny automat

  Starý automat som hneď využila na fotografovanie, krásne mi zapadol do konceptu a dotvoril nostalgický  obraz Železničnej stanice. Fotoséria bola veľmi úspešná, ľudia mi písali, že zrazu tú starú ošarpanú stanicu vnímajú úplne inak.Teším sa, keď sa mi podarí priniesť  iný uhol pohľadu na veci a miesta. Mám rada výrok rakúsko-amerického fotoreportéra Ernesta Haasa: "Nezaujíma ma fotenie nových vecí, zaujíma ma fotenie vecí po novom" 

  Večerná fotka zo Železničnej stanice - z fotoprojektu Nitra at night 

  Nitra v noci  - železničná stanica - starý telefónny automat na peróne

  Ďakujem za váš čas, ak máte chuť, môžete mi nechať odkaz dole pod článkom. 

  Autorka textu a fotografií: Magdaléna Záňová / Na fotky sa vzťahujú autorské práva.
  Ak sú použité fotky z iných zdrojov - je to uvedené v texte aj s hypertextovým odkazom webu.

  Ak chcete dostávať správy o novinkách, dole v pätičke webu je formulár na prihlásenie. 

  Nezabudnite ma sledovať aj na sociálnych sieťach


      

  Kam ďalej:

  ► Ako fotiť západ slnka   ► Ako fotiť v daždi 

   Krásne fotky mobilom 

  Dole na stránke sa môžete prihlásiť na odber noviniek. 

  Pozrite si aj foto-obrazy nočnej Nitry a západov slnka: eshop 

   Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

   Pridať komentár