• Môj profil
  • je prázdny
   za 0.00 €
  Nitraatnight.sk
   Novinky
  Trenčín a Beckov - výlet do stredovekuTrenčín a Beckov - výlet do stredoveku

  Trenčín je ideálnym mestom na výlet. Čaká vás príjemná prechádzka historickým centrom, fontány, kaviarne, romantické zákutia a najväčší magnet Trenčína - Trenčiansky hrad. Cestou domov sa ešte zastavte na hrade Beckov. Zobraziť viac...


  Horný Palánok - fotoprechádzkaHorný Palánok - fotoprechádzka

  V ďalšej časti foto-prechádzok sa pozrieme na uličku vedúcu pod Nitrianskym hradom - na Horný Palánok. Túto uličku milujem pre jej tajomnosť a atmosféru dávnych čias. Zobraziť viac...

   Zdieľanie

  Ako fotiť festival a ako fotiť cudzích ľudí.

  • Pridané: 15.09.2022   |   Autor: Magdaléna Záňová

  Dovoľujem si ešte prípadné média upozorniť na moje pravidlá pre zdielanie obsahu, ktorú nájdu na úvodnej stránke webu. Ďakujem za pochopenie. 

      V tomto článku sa dozviete, ako JA fotím  reportáž z festivalu, ako fotím  ľudí na festivale, kedy ich nefotím,  kedy je na akú fotky ten správny čas a na čo nesmiete v žiadnom prípade zabudnúť, keď chcete, aby si vás zavolali fotiť aj na budúce.

      Po dvojročnej pauze sa toto leto opäť rozbehli rôzne festivaly a podujatia v centre mesta. Mala som možnosť byť oficiálnym fotografom na niekoľkých  festivaloch a zopár ich na mňa ešte do konca roka čaká. Moje skúsenosti vám odprezentujem na fotkách zo štvordňového  originálneho  nitrianskeho   festivalu pouličného jedla "Nitránsky Street Food Fest "

  Prečo je fotenie festivalu skvelá škola fotenia?

  Aj  keď nie ste oficiálny fotograf podujatia, neznamená, že si na taký festival nemôžete ísť zafotiť len tak, pre seba. Práve naopak, ak vás reportážna fotografia láka, neváhajte, vezmite foťák a vyrazte na podujatie. Je to vynikajúca škola fotenia, Na malej ploche a v krátkom čase si môžete vyskúšať fotenie reportáže, pouličnej fotografie, koncertu, portrétov, skupinových portrétov, fotenie jedla, produktov a aj fotenie vo večernom svetle. Ak sa vám fotky podaria a pozdielate ich na sociálnych sieťach, nezabudnite podujatie, alebo organizátora označiť. Určite vašu prácu radi prezdieľajú a možno vás na budúce zavolajú ako oficiálneho fotografa. 

  Pred podujatím

  Ak ste oficiálny fotograf festivalu, ešte pred podujatím, si s  organizátorom dohodnite,  v akom čase chce, aby ste prišli festival fotiť a kedy máte fotky odovzdať a koľko fotiek si predstavuje, že by mala reportáž obsahovať. Pri niekoľkodňových festivaloch je bežné, že fotky z daného dňa treba odovzdať ešte v ten večer, resp. najneskôr na druhý deň ráno.  Organizátor chce fotky zverejniť na soc. sieťach a prilákať tak ďaľších  návštevníkov. O tom, ako odovzdávam prácu ja, celkovo, ako pracujem s nafoteným materiálom, čo nesmiete nikdy urobiť a za čo vás budú organizátori milovať,  sa dozviete v nasledujúcom článku TU . Plus bonus, ako som zachránila vymazané fotky. 

  Začiatok podujatia - čo nafotiť v  prvý deň

  Prvý deň sa festival ešte len rozbieha, ľudí je zvyčajne pomenej. Ak festival začína vo štvrtok, alebo piatok, tak je vlastne ešte pracovný deň, takže v priebehu dňa  na festival prídu možno nejakí  kolegovia z práce v rámci obednej prestávky, alebo mamičky na materskej s malými deťmi. Bežní pracujúci ľudia, pravdepodobne  prídu až večer. Nie je úplne vhodné, fotiť poloprázdny festival, na fotkách to nevyzerá dobre,  aj keď je to úplne normálne. Prvý deň preto  fotím viac detailov a používam dlhšie ohnisko. Aj menší hlúčik ľudí potom vyplní fotku a vyzerá to lepšie.  Prvý deň, resp. začiatok festivalu  je ale  ideálny na fotenie predajcov, stánkarov, dobrovoľníkov a pomocníkov na festivale. Akcia je  len na začiatku a personál je ešte v kľude,  oddýchnutý, nemajú veľa ľudí a hlavne, majú vtedy na vás čas. Radi vám s úsmevom zapózujú. Verte mi, že neskôr, keď  už budú mať plné ruky práce, nervozita bude stúpať a na fotenie už nikto nebude mať  náladu. Takže toto si rozhodne nenechávajte na neskôr. 

  Ako fotiť cudzích ľudí -  návštevníkov festivalu. 

  Dostávame sa k citlivejšej téme - ako fotiť cudzích ľudí. Bez nich by reportáž nebola dobre nafotená.

  Okrajovo sa dotknem témy GDPR, čo sa týka ochrany osobných údajov, tak vás ubezpečujem, že v rámci  fotenia reportáže z festivalu môžete návštevníkov fotiť a fotky následne zverejňovať. Celá agenda ochrany osobných údajov  a zodpovednosť je na organizátorovi, takže týmto sa tu  nebudem podrobne  zaoberať.

  Ako fotograf máte dve možnosti ako nafotiť ľudí na festivale.

  • Za prvé tak, že o tom nevedia, že ich fotíte. Tu chcem spomenúť etiku  fotografa. Nikdy nefoťte ľudí v nevhodnej chvíli, v nepríjemných  situáciách. Nefoťte ich ani s alkoholom v ruke, pokiaľ vám to vyslovene nedovolia. Dámy nefoťte s ústami plnými jedla, asi by neboli nadšené, že sa tak uvidia niekde na sociálnych sieťach.  Deti nefoťte bez  súhlasu rodičov .Ak chcete mať na fotkách deti, vezmite záber tak, aby im nebolo vidieť do tváre, alebo si vypýtajte súhlas rodičov. Foťte ľudí ako sa bavia s priateľmi, ako spokojne jedia svoje jedlo, prechádzajú sa a užívajú si príjemné chvíle na podujatí. Na takéto zábery sa výborne hodí teleobjektív, ak ho máte, neváhajte si ho pribaliť do festivalovej foto-výbavy. 

  • Druhá možnosť je fotiť ľudí tak, že sa ich spýtate, či ich môžete odfotiť. S týmto majú niektorí fotografi problém, chápem, že nie je jednoduché len tak pristúpiť k cudzím ľuďom a osloviť ich. K dobrej fotoreportáži ale portréty z festivalu patria, tak to treba skúsiť. Iba málokedy sa mi stane, že ľudia fotenie odmietnu. Keď sa to stane, plne to rešpektujem a nikoho sa nesnažím na fotku ani prehovárať. Stalo sa mi, že pán sa nechcel fotiť, lebo že je na "PN-ke", takže dôvody môžu byť rôzne. Môj osobný tip: ak vidíte, že sa niekto fotí mobilom, že si rodinka robí selfíčko, skúste ich  osloviť na fotenie.  Takýto ľudia sa zvyčajne fotia radi a nevadí im, že sa ich fotky ocitnú na soc. sieťach. Po odfotení portrétov ešte zvyknem fotky ukázať na displeji foťáku, či je všetko v poriadku. 

  Fotenie večerného programu

  Večerné koncerty bývajú vyvrcholením festivalu a často najväčším dôvodom, pre ktorý sa ľudia na festival vyberú. Pred koncertom si dajú niečo dobré na jedenia, na pitie a idú sa zabaviť. Ako fotograf sa na koncerte  môžete s foťákom skutočne vyblázniť do sýtosti. Foťte pod pódiom detaily, ale aj celkový koncert z diaľky. Koncert trvá minimálne hodinu, máte kopec času. Nestojte na jednom mieste, presúvajte sa a vezmite to z každej strany a prestriedajte aj rôzne ohniskové dĺžky. . Keď ste   súčasť tímu organizátora a máte  možnosť ísť aj  do zákulisia tak to využite a spravte zábery aj "spoza opony"   A nezabudnite na záverečnú  fotku účinkujúcich pred jasajúcim publikom. 

  Na čo nesmiete pri fotení reportáže nikdy zabudnúť

  Ak ste oficiálny fotograf podujatia, nikdy nezabudnite nafotiť sponzora! Aj keby vám to organizátor zabudol povedať, vy na to nikdy nesmiete zabudnúť. Všetci chcú, aby sponzor prišiel aj na budúce. 

  Festival si užívajte a bavte sa

  Festival fotíte niekoľko hodín, niekedy aj celý deň, ale to neznamená, že musíte mať hľadáčik celý deň na oku. Sledujte čo sa deje, čo avizuje moderátor, hľadajte zaujímavé okamihy, ale aj keď pracujete, nezabudnite si festival užívať a bavte sa. Potom aj vaše fotky budú pekné.

  Celý fotoreport nájdete TU

  Ďakujem Nitrafiesta za pozvanie a za príležitosť. 

  Kam ďalej: 

  ► Ako odovzdať nafotenú reportáž 

  ► Ako fotiť západ slnka   ► Ako fotiť v daždi 

   Krásne fotky mobilom 

  Dole na stránke sa môžete prihlásiť na odber noviniek. 

  Pozrite si aj foto-obrazy nočnej Nitry a západov slnka: eshop 

  Sledujte ma na sociálnych sieťach:

                         

   Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

   Pridať komentár