Päť tipov, ako úspešne odovzdať nafotenú reportáž, koľko fotiek poslať, čo by ste namali nikdy urobiť a ako zachrániť omylom vymazané fotky
Ako a koľko fotiek posielať z nafotenej reportáže, ako zálohovať a čo urobiť, ak si fotky omylom vymažete?
Dovoľujem si ešte prípadné média upozorniť na moje pravidlá pre zdielanie obsahu, ktorú nájdu na úvodnej stránke webu. Ďakujem za pochopenie.
V minulom článku som vám opísala, ako ja fotím reportáž a prečo je to vynikajúca škola fotografie. (článok TU )
Lenže práca je hotová, až keď je odovzdaná a schválená, tak dnes článok ešte doplním o túto dôležitú časť celej práce - a to odovzdanie nafotenej reportáže. Ono sa to zdá ako samozrejmosť, veď čo, nafotím, pošlem, hotovo. Ja som ale od organizátorov počula také neuveriteľné historky, ako im niektorí fotografi poslali fotky, že možno neuškodí keď tu aspoň v krátkosti vysvetlím môj spôsob práce s dátami, ako mám vymyslené zálohovanie a koľko fotiek zvyknem posielať.
Zásada č.1 - fotky sťahujem z karty hneď ako prídem z akcie domov
Toto sa mi osvedčilo ako jediná 100% spoľahlivá vec, vďaka ktorej sa mi nestane, že na niečo nedajbože zabudnem, alebo že sa mi na karte nejakým nedopatrením prepíšu. Možno si poviete, že predsa neexistuje, že sa dá zabudnúť, že som nestiahla fotky. A predsa sa mi to stalo. Deje sa to hlavne vtedy, ak nemusíš fotky odovzdať hneď, keď ideš krátko na to fotiť ďalšiu akciu a ty si fakt neuvedomíš, že fotky z minula ešte nemáš zálohované.
Takže, prídem z akcie domov, samé prvé vytiahnem kartu z foťáku a fotky nahrám do počítača. Niekedy vytvorím ešte jednu zálohu takýchto nevytriedených fotiek na externom disku. Pre istotu, veď ani počítač nie je zrovna najbezpečnejšie miesto. Túto dočasnú zálohu vymažem až keď sem nahrám už upravené a fotky.. Kartu vymazávam vždy až pred ďalším fotením. Do vtedy mám vlastne fotky zálohované na troch rôznych miestach - počítač, externý disk, karta. No a ešte jedna vec, keďže môj foťák má dva sloty na sd kartu, tak to mám nastavené tak, že na kartu v slote č.1 ukladám fotky do RAW a na kartu v slote č.2 ukladám v najvyššej kvalite JPG. Možno to preháňam, ale takto mi to vyhovuje. Viete, hovorí sa, že sú dva tipy fotografov - tí ktorí zálohujú a tí, ktorí o svoje fotky ešte neprišli.
2. Koľko fotiek odovzdať
Na podujatí, festivale, párty, atď nafotím stovky záberov a keď je to šport a mám zapnuté sekvenčné snímanie, tak počet fotiek v pohode prekračuje tisícku. Je absolútne neprijateľné poslať objednávateľovi všetky fotky s tým, že nech si ich vytriedi a "použije, čo sa mu páči". Áno aj toto sa deje a obávam sa, že keď to niekomu urobíte, na budúce vás už fotiť nezavolajú. Vedieť triediť a vyberať zábery je tiež svojím spôsobom talent a schopnosť dobrého fotografa.
Je úplnou samozrejmosťou, že po nafotení reportáže ma čaká ešte ďalšia práca za počítačom, kde fotky musím vytriediť, vybrať tie najlepšie zábery a všetko upraviť.
Dôležitá vec. Nemyslite si, že čím viac fotiek pošlete, tým lepšie. Záleží samozrejme od predstavy organizátora a od tipu udalosti. Moja skúsenosť je taká, že napríklad z jedného festivalového dňa, alebo aj z hocijakej inej akcie posielam cca top 100-120 fotiek. Fotky sa zvyčajne zdieľajú v albumoch na sociálnych sieťach a ľudí príliš veľa fotiek skôr odrádza od prezerania, takže naozaj to netreba preháňať.
3. Ako fotky posielať
Fotky posielam elektronicky, moja obľúbená služba je "wetransfer". Stačí si tam vytvoriť účet, zatiaľ mi stačila verzia "zadarmo" v ktorej pošlete na jede raz 2G dát. Boli časy, keď som fotky odovzdávala aj na kľúči, ale to už dávno nikto odo mňa nechcel. Fotky exportujem do stále najpoužívanejšieho formátu jpg, optimalizujem pre Facebook. Najčastejšie nechávam šírku obrázka 1200px, a veľkosť súboru do 200-300kb. Ale stalo sa mi už aj, že organizátor chcel fotky v plnej kvalite jpg a dokonca si z niektorých fotiek vypýtali aj raw. Do názvu súboru zapisujem dátum nasnímania a názov akcie. Dobre sa to potom aj spätne dohľadáva. V závislosti od podujatia ešte robievam to, že fotky pošlem podľa toho, čo sa v priebehu dňa dialo. Napríklad pošlem zvlášť "zábava deti", zvlášť "večerný koncert" a podobne. Pre vás je to maličkosť a organizátor takéto niečo určite ocení.
4. Ako dlho fotky archivovať
Záleží od vašich kapacít. Podľa mňa nie je povinnosťou fotografa fotky archivovať. Je to taká služba navyše. Ja uchovávam fotky cca rok a myslím že to je aj taká bežná prax. Kým mám miesto na disku, nechávam jednu kópiu v počítači a jednu dávam na externý disk.
5. Ako zachrániť fotky z vymazanej karty
V bode č. 1 som sa zmienila, že sa mi stalo, že som si omylom vymazala kartu. Toto je moja nočná mora, že sa to stane. A aj keď si dávam pozor, človek spadne do rutiny, niečo zanedbá a bum, nehoda je tu. Mám pre vás taký bonusový tip, ako dáta z karty zachrániť, aj keď ste ich vymazali, alebo prepísali. Hneď na úvod musím ale podotknúť, že tento spôsob funguje, len ak ste kartu nevyformátovali. Sú maníci, čo vedia aj toto vyriešiť, ale ja to nie som.
Na záchranu fotiek z vymazanej karty som použila program "RECUVA" ( https://www.ccleaner.com/recuva )
Postačí vám aj verzia zadarmo. Fotky mi to obnovilo až prekvapivo ľahko. Našťastie som sa zbadala dostatočne skoro, takže to nebol až taký problém.
Kam ďalej:
► Ako fotiť festival a ako fotiť cudzích ľudí
► Ako fotiť západ slnka ► Ako fotiť v daždi
Pozrite si aj foto-obrazy nočnej Nitry a západov slnka: eshop
Sledujte ma na sociálnych sieťach:
Dole na stránke sa môžete prihlásiť na odber noviniek.
V galérii nájdete výber z niektorých reportáži z roku 2022.
Ak sa chcete podeliť s vašimi tipmi, nech sa páči, nechajte mi koment.