• Môj profil
  • je prázdny
   za 0.00 €
  Nitraatnight.sk
   Novinky
  Trenčín a Beckov - výlet do stredovekuTrenčín a Beckov - výlet do stredoveku

  Trenčín je ideálnym mestom na výlet. Čaká vás príjemná prechádzka historickým centrom, fontány, kaviarne, romantické zákutia a najväčší magnet Trenčína - Trenčiansky hrad. Cestou domov sa ešte zastavte na hrade Beckov. Zobraziť viac...


  Horný Palánok - fotoprechádzkaHorný Palánok - fotoprechádzka

  V ďalšej časti foto-prechádzok sa pozrieme na uličku vedúcu pod Nitrianskym hradom - na Horný Palánok. Túto uličku milujem pre jej tajomnosť a atmosféru dávnych čias. Zobraziť viac...

   Zdieľanie

  Päť výletov z Nitry - Čachtice, Trnava, Piešťany

  • Pridané: 16.08.2023   |   Autor: Magdaléna Záňová

  Dovolenka doma, dokonca vo svojom meste - v Nitre

  Kam na výlet z Nitry - tri mestá, jedna zrúcanina a jeden kopec

  (foto-video sprievodca)

  Dovoľujem si ešte prípadné média upozorniť na moje pravidlá pre zdielanie obsahu, ktorú nájdu na úvodnej stránke webu. Ďakujem za pochopenie. 

  Sú rôzne dôvody, prečo dovolenkovať doma, na Slovensku – v mojom prípade dokonca vo svojom meste - v Nitre. Možno aj vy ste v takej situácii, že nechcete, alebo nemôžete vycestovať ani k moru, ani do hôr a rozhodli ste sa, že dovolenku si síce vezmete, ale strávite ju doma. A možno premýšľate čo už len ten týždeň, alebo dokonca dva, budete  robiť.  Ak máte chuť výletovať a náhodou máte vedľa seba ešte aj parťáka/parťákov  ochotných ísť s vami na malé objavné cesty do blízkych destinácií, tak tu je zopár tipov, kam sa môžete vybrať. Možno vás trochu inšpirujem.

  Posledný júlový týždeň 2023 som mala týždeň dovolenku, ktorú som strávila s rodinou. Z domova sme si urobili základňu, z ktorej sme podnikali pol denné výlety, alebo prechádzky do okolia.

  Nápady kam za  kúpaním tu nenájdete - nie sme plážové typy. Dovolenky trávime tak, že  sa ubytujeme vo vybranej destinácii  a vyrážame na objavné výlety do blízkeho, alebo aj vzdialenejšieho okolia, či už sme na Slovensku, alebo v zahraničí.  Domácnosť prepínam na dovolenkový režim, menej varenia, žiadne domáce práce a viac oddychu. Čas, keď nie sme na výlete,  čítam knihy, večer spoločne pozeráme filmy, grilujeme... 

  Na výlety nenosím profesionálnu fototechniku ale  malý kompaktný foťáčik a mobil.

            Ešte spomeniem, že my sa premiestňujeme autom, ale verím tomu, že na niektoré výlety by sa dalo ísť napríklad  aj vlakom. Hlavne pre deti by to mohol byť ešte väčší zážitok. Väčšinu  výletov  spomenutých  v tomto článku sme absolvovali v lete – práve v ten posledný júlový týždeň -  ale dajú sa samozrejme absolvovať celoročne.

  Hrad Čachtice

  Z Nitry ste v Čachticiach autom cca za hodinu.

  My sme nechali auto na parkovisku v Čachticiach, kúpili sme si zmrzlinu a vyrazili hore na hrad.  Z centra obce je to pohodovou lesnou cestičkou  k hradu cca 45 minút.

  Zaparkovať môžete aj vyššie na vyhradenom (platenom) parkovisku  – bližšie k hradu a výstup  vám bude trvať cca 20 minút.

  V letnej sezóne sa   môžete vyviezť  turistickým vláčikom. 

  Otváracie hodiny do hradu, časy komentovaných prehliadok, cestovný poriadok vláčika, info o vstupnom  a ďalšie informácie  nájdete na stránkach hradu. Pozor, hrad je v januári-februári zatvorený.

  Hore už na vás čakajú starobylé zrúcaniny z 13.teho storočia a prekrásny výhľad na Malé Karpaty

           Na hradnom nádvorí je  múzeum a stánky s občerstvením a suvenírmi.

  Piešťany

          Moje rodné mesto.

  V Piešťanoch sme sa zastavili cestou domov z Čachtíc. V centre sme si dali večeru a trochu sme sa ešte poprechádzali po Sklenom moste.

  Už sa stmievalo, takže teraz nemám veľa fotiek. Ale mám v pláne sa sem v blízkej dobe ešte vrátiť a fotky doplním.

  Určite sa sem  oplatí vybrať na samostatný výlet.

  Piešťany sú krásne, malebné kúpeľné mestečko s romantickými zákutiami. Pešia zóna je plná života, poprechádzať sa môžete ísť do parku a na kúpeľný ostrov.

  Zážitkom je aj plavba  po Váhu vyhliadkovou loďou – odporúčam si miesta zarezervovať vopred.

  Trnava

               Napriek tomu, že z Nitry do Trnavy je to po diaľnici iba asi  30 minút, ani si nepamätám, či som sa  niekedy bola prejsť centrom. Bola som tam pár krát fotiť reportáž, ale z mesta som veľa nevidela. Trnavu prezývajú Malý Rým -  asi kvôli  množstvu kostolov. Mne  pripomínala atmosférou talianske mestečká. 

   Historické centrum a pešia zóna ma očarili. Všade vysadené kvety, fungujúce fontány a osviežovače vzduchu, terasy plné ľudí, kaviarne, terasy, zmrzlina - wow. Veľmi sa mi páčili pod stromami - alebo len tak - rôzne rozmiestnené žlté stoličky a stolíky, kde sa dalo oddýchnuť, posedieť, vychutnať atmosféru. 

  Ak máte deti, spravte si sem výlet vlakom. Trnava je mesto zmrzliny - vážne, zmrzlinu predávajú asi za  každým  rohom :). A mestom fontán - preto deťom nezabudnite zabaliť náhradné oblečenie.

  Výstup na Pyramídu - Zobor

  (Turisti vo vlastnom meste)

                   

  Začínali sme úplne tradične - od liečebného ústavu, okolo Svoradovho prameňa a šup hore po modrej.

  Výstup trvá asi hodinu a odmenou vám bude prekrásny výhľad na celú Nitru a okolie 

  Vidieť Kalváriu, rieku Nitra, sídliská. Chvíľu mi trvalo, kým som sa zorientovala a našla hrad. Z vrchu sa zdá maličký. 

  Hore je aj výkonný ďalekohľad cez ktorý som mohla sledovať aj ľudí na pešej zóne. 

                Veľmi pekná turistická trasa je ešte od liečebného ústavu hore na Zoborské lúky a od tiaľ na Dražovský kostolík. K tomu plánujem samostatný článok, tak o tom zase inokedy. 

  Bratislava

                  Poslednou destináciou, ktorú spomeniem v tomto článku je naše hlavné mesto. 

  Chodíme sem občas na nákupy (klasika - Ikea), ale málokedy sa ideme poprechádzať do mesta. Teraz sme si opäť po dlhej našli na to čas. Tentokrát bola najväčším zážitkom zrekonštruovaná fontána Družba. 

  Tieto fotky z centra sú ešte zo zimy, ale fotky fontány sú už aktuálne. 

  Po prechádzke centrom sme sa ešte vybrali k novej fontáne Družba. 

  Fontánu slávnostne spustili v júni 2023 - po 16 rokoch. Námestiu Slobody tak vrátili život. 

  V lete sa dá vo fontáne osviežiť, pretože v nej cirkuluje upravená voda. 

  Takže zase -  nezabudnite deťom  zobrať veci na prezlečenie. 

  Kam ďalej: 

  ► Ako fotiť festival a ako fotiť cudzích ľudí 

  ► Ako fotiť západ slnka   ► Ako fotiť v daždi 

   Krásne fotky mobilom 

  Pozrite si aj foto-obrazy nočnej Nitry a západov slnka: eshop 

  Sledujte ma na sociálnych sieťach:

                        

  Dole na stránke sa môžete prihlásiť na odber noviniek. 

  Ak máte ďalšie tipy, kam na výlet z Nitry a ako stráviť dovolenku vo vlastnom meste, neváhajte napísať do komentára pod článkom

   Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

   Pridať komentár